راهبند پارکینگ ابزاری است که از آن برای کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه در ساختمان ها و پارکینگ های مختلف استفاده می شود. عملکرد راهبندها بسیار ساده بوده و احتمالاً نمونه های مختلف آن را در گذشته در اماکن گوناگون دیده اید. ساده ترین نوع راهبند پارکینگ، راهبندهایی هستند که از یک اهرم ساخته شده و این اهرم با بالا و پایین رفتن، مسیر را برای عبور و مرور باز می کنند.

به طور کلی راهبند پارکینگ به دو شکل دستی و اتوماتیک تقسیم بندی می شود:

 راهبندهای دستی: تقریباً منسوخ شده و بجز در موارد خاص از آن ها استفاده ای نمی شود. در مقابل، راهبندهای برقی یا اتوماتیک در بسیاری از ساختمان ها و پارکینگ ها به منظور کنترل تردد وسایل نقلیه به کار گرفته شده و شکل های گوناگونی هم دارد. این راهبندها نوعی  سیستم کنترل تردد هستند که برای افزایش امنیت و تسهیل نظارت بر رفت و آمد وسایل نقلیه از آن ها استفاده می شود. بکارگیری یک راهبند برای اماکنی که دارای ورودی پارکینگ بوده و یا درب ورودی آن ها به شکلی است که خودروها امکان ورود به مجموعه را دارا می باشد یک امر ضروری و لازم است.

راهبند پارکینگ چیست؟

راهبندها تجهیزاتی هستند که در ابتدای ورودی های مختلف نصب شده و تردد وسایل نقلیه را کنترل می کنند. امروزه از راهبند پارکینگ در بسیاری از مجموعه های اداری، تجاری، امنیتی و … استفاده می شود. این راهبندها انواع مختلفی دارند که رایج ترین آن ها راهبندهای اهرمی هستند.

بررسی راهبند پارکینگ اهرمی:

راهبندهای اهرمی یا بازویی رایج ترین نوع راهبند هستند که از یک ستون عمودی کوتاه و یک اهرم بلند افقی تشکیل شده اند. این راهبندها قیمت مناسبی داشته و از نظر تامین امنیت و نظارت بر رفت و آمدها، جزو راهبندهای سرآمد هستند. اگر بخواهیم نگاهی کوتاه بر عملکرد این راهبندها داشته باشیم، می توان گفت راهبندهای بازویی یا اهرمی به دو شکل دستی و برقی (اتوماتیک) وجود دارد. راهبندهای دستی که در گذشته از آن ها استفاده می شد، در حال حاضر کاربردهای چندانی نداشته و راهبندهای برقی و اتوماتیک جای آن را گرفته اند. عملکرد این راهبندها به شکلی است که یک ناظر یا نگهبان با استفاده از سیستم کنترل راهبند، آن را با فشردن یک دکمه حرکت داده و بالا و پایین می کند. وقتی اهرم پایین است، وسایل نقلیه اجازه عبور ندارند و برای عبور، شخص ناظر بایستی این اهرم را بالا ببرد

نصب و راه اندازی راهبند

یکی از مواردی که بسیاری از خریداران راهبند آن را در نظر نمی گیرند، نصب راهبند است. به طوری که این افراد در ابتدا اقدام به خرید و انتخاب راهبند کرده و سپس برای نصب آن تصمیم گیری می کنند. در صورتی که راهبند جزو دستگاه هایی است که نصب آن بسیار حساس بوده و چنانچه محل نصب از مطلوبیت خوبی برخوردار نباشد، امکان استفاده از آن وجود ندارد. به طور کلی برای نصب راهبند لازم است موارد زیر در نظر گرفته شود

  1: محل نصب راهبند نباید به گونه ای باشد که امکان تردد عابر پیاده از وی سلب شود. چرا که راهبندها صرفاً برای کنترل عبور وسایل نقلیه بوده و نصب آن ها باید به شکلی باشد که امکان عبور افراد پیاده از کنار آن به سادگی و بدون برخورد با اهرم وجود داشته باشد.

 2:چنانچه قصد استفاده از راهبند پارکینگ اهرمی در مکان های مسقف دارید، حتماً به ارتفاع سقف و اهرم راهبند توجه داشته باشید

۳:بهترین مکان برای نصب راهبند، کنار اتاق نگهبانی است در این صورت فرد نگهبان می تواند به راحتی راهبند پارکینگ ر کنترل کرده و روی رفت و آمد وسایل نقلیه نظارت بیشتری داشته باشد

۴:در راهبندهای اهرمی، به دلیل آن که اهرم راهبند برای باز کردن راه رو به بالا حرکت می کند نیاز است فضای بالایی راهبند را نیز در نظر داشته باشید. چرا که در بسیاری از موارد ممکن است شاخه های درخت، سیم برق یا عوامل دیگر در بالا رفتن این اهرم اختلال ایجاد نمایند

 5:محل نصب راهبند نباید در محل عبور رود، آب، باغچه، ریشه گیاهان یا هر عامل خارجی باشد 

علاوه بر موارد گفته شده، برای نصب راهبند حتماً از متخصصین و افراد با تجربه در این زمینه کمک بگیرید تا با مشکلی روبرو نشوید. افرادی که تخصص چندانی در نصب راهبند ندارند، این دستگاه ها را به شکل غیراصولی راه اندازی کرده و احتمال ایجاد مشکل در آینده را برای شما به وجود می آورند. به همین خاطر این نکته را هم در نظر داشته باشید.

اکسس کنترل چیست؟

دستگاههای اکسس کنترل یا همان دستگاه کنترل تردد  دارای یک یا چند رله می باشند که دستگاه پس از تشخیص مجاز بودن افراد برای فرمان دادن به قفل برقی جهت باز شدن درب از انها استفاده می کند.

انواع اکسس کنترل:

  • * آنتن برد بلند 

از آنتن برد بلند برای خواندن اطلاعات کارت از فاصله کمتر از ۱۰ متر استفاده می شود. با وارد شدن خودرو در شعاع ۱۰ متری آنتن، اطلاعات کارت مخصوصی که در خودرو نصب شده خوانده می شود و در صورت مجاز بودن، اجازه ورود داده می شود.

  • * دوربین پارکینگ

 این دوربین به کامپیوتر یا شبکه متصل شده و در هنگام ورود و خروج خودرو از آن عکس می گیرد و تصاویر لازم را ذخیره می کند. این کار برای کنترل خروج خودرو مورد نیاز می باشد.

  • * مدیریت پارکینگ از طریق تکنولوژی RFID

یک راه حل برای مشکلات موجود در سیستم های مدیریت پارکینگ، از طریق تکنولوژی RFID ارائه می شود.برچسب های RFID، رایانه ها، موانع و نرم افزار به عنوان اجزای اصلی فناوری RFID استفاده می شوند.

این نرم افزار برای مدیریت، کنترل و گزارش گیری عملیات برای پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرند. چک کردن ورود و خروج ماشین ها در   پارکینگ تحت کنترل خوانندگان RFID، برچسب ها و موانع صورت می گیرد. با استفاده از این سیستم ها، هزینه های کارکنان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

با استفاده از این تکنولوژی در آینده می توان از پارکینگ های بدون سرنشین، ایمن و اتوماتیک با تکنولوژی RFID استفاده کرد. چک کردن ورود و خروج ماشین ها در پارکینگ به سرعت و بدون نیاز به توقف خودرو انجام خواهد شد به طوری که مشکل ترافیک در طول این فرآیند کاهش می یابد و یا حتی کاملا حذف می شود.

گزارش های به دست آمده ازسیستم RFID ، به صورت دوره ای از طریق اینترنت به یک وب سرور منتقل می شوند و در بازه های زمانی تعیین شده به روز می شوند. در صورت لزوم، کاربر می تواند پارکینگ خود را از دو روش برنامه وب سایت و برنامه اندروید رزرو کند.

  • * سیستم پارکینگ تشخیص پلاک

نرم افزارسیستم پارکینگ تشخیص پلاک، قابل استفاده در تمامی پارکینگ ها از جمله پارکینگ های عمومی، پارکینگ های طبقاتی، پارکینگ های خصوصی و اداری می باشد. نرم افزار پارکینگ تشخیص پلاک با استفاده از دوربین پلاک خوان که در قسمت ورودی پارکینگ نصب می گردد ، اقدام به عکس برداری از خودروهای در حال ورود و یا خروج از پارکینگ نموده با تشخیص شماره پلاک اقدام به ثبت تردد خودرو در بانک اطلاعاتی خود می نماید. 

سخن پایانی

در اخر به یاد داشته باشید برای خرید راهبند پارکینگ اهرمی حتما از شرکت های معتبر و قانونی استفاده کنید که هم محصولات خوش قیمتی را به کاربران ارائه کرده و هم از پرسنل مجرب و حرفه ای برای نصب این راهبندها برخوردار هستند. شما عزیزان می توانید محصولات متنوع شرکت ایمن سازان آرکا را در بخش مربوط مشاهده کرده و در صورت تمایل اقدام به خرید این دستگاه ها نمایید. شایان ذکر است تمام محصولات شرکت ایمن سازان آرکا دارای گارانتی و خدمات پس از فروش بوده و نصب و راه اندازی آن توسط پرسنل مجرب این مجموعه انجام می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن۰۵۱۳۸۵۴۰۰۱۵ ـ۰۹۱۵۱۲۱۹۲۳۵در تماس باشید. از این که تا پایان همراه ما بودید از شما صمیمانه متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری: 33438501-051

 

0